Ramen Noodles Can Kill You

Discussion in 'Good Eats' started by Bengal B, Aug 14, 2014.

  1. shane0911

    shane0911 Veteran Member Staff Member

    Joined:
    Jan 11, 2005
    Messages:
    11,188
    Likes Received:
    3,726
    We have some in the pantry because we have a teenager. He thinks that is "cooking" and we are confident in him doing so without burning the house down. In reflection I think I'm going to let him try a flambe` real soon, anyway, I will eat one once in a while. Gotta have the cheese in it though.
     
  2. red55

    red55 curmudgeon Staff Member

    Joined:
    Oct 21, 2002
    Messages:
    40,274
    Likes Received:
    5,970
    It's not like a can of Campbells soup was expensive.
     
  3. Bengal B

    Bengal B Founding Member

    Joined:
    Sep 5, 2002
    Messages:
    13,093
    Likes Received:
    1,856
    That's what I always wondered whenever I would hear about some poor person eating dog food. Even if you can't afford Campbell's there are store brands that are cheaper. Pork and beans are cheap too. A pound of red beans and a little bit of rice will feed a person for a few days even if they can't afford to put meat in it.
     
  4. red55

    red55 curmudgeon Staff Member

    Joined:
    Oct 21, 2002
    Messages:
    40,274
    Likes Received:
    5,970
    I lived on $350 a month in college. Ate a lot of Campbells soup and 19-cent generic Mac-and-cheese dinners.
     
  5. Bengal B

    Bengal B Founding Member

    Joined:
    Sep 5, 2002
    Messages:
    13,093
    Likes Received:
    1,856
    In those days that would still leave you with money for beer and those $10 full ounce bags of weed.
    My first apartment was a house on Oleander Street that had been divided into two apartments. Rent was $60 a month but it was unfurnished except for a stove and a fridge. I moved in about the time the spring semester was ending so a few trips to the Tigerland dumpsters and I had a bed, a couch, some chairs and even a TV that worked. Its amazing what college kids will throw away.
     
    TigersTailgating and StaceyO like this.
  6. StaceyO

    StaceyO Football Turns Me On

    Joined:
    Oct 7, 2003
    Messages:
    12,249
    Likes Received:
    3,890
    Mac and cheese was also really cheap.

    Back in my mid-20's, I ate on $20 a week. I'm pretty sure I couldn't do that anymore.
     
  7. red55

    red55 curmudgeon Staff Member

    Joined:
    Oct 21, 2002
    Messages:
    40,274
    Likes Received:
    5,970
    120 bucks a pound . . . and we thought it was expensive.

    Mine was a duplex on Leaway. $86 a month, the extra buck was for the Orkin man.

    I ate a lot of 49-cent hand-made chalupas at Pedro's way before Taco Bell came along and put them out of business. The red beans at Magoos were cheap. And it was all-you-can eat for $1.49 at Pancho's. We found ways to stretch a buck. Students today have to do the same thing only with x10 expenses. They say the best deal in town for the frugal is two tacos for 99 cents at Jack-in-the-box.
     
  8. Bengal B

    Bengal B Founding Member

    Joined:
    Sep 5, 2002
    Messages:
    13,093
    Likes Received:
    1,856
    I went to Magoo's one time and they had free jambalaya. It was pretty good and I ate three plates of it. It turned out that Phil had cooked it with those mushrooms they used to find growing out of cow turds in the levee.

    EDIT: The Magoo burgers were very good. If they were still around they would be worthy of a mention in the Best Burger Thread
     
  9. StaceyO

    StaceyO Football Turns Me On

    Joined:
    Oct 7, 2003
    Messages:
    12,249
    Likes Received:
    3,890
    Those Jack-in-the-Box tacos can barely qualify as food. Talk about nasty!
     
    CajunlostinCali likes this.
  10. red55

    red55 curmudgeon Staff Member

    Joined:
    Oct 21, 2002
    Messages:
    40,274
    Likes Received:
    5,970
    Like . . . how do you screw up a taco?
     

Share This Page